«Turn On Tomorrow» — «Включи будущее».

AMD A10-7300 - benchmark tests, specifications and information. Процессор amd a10 для ноутбука


AMD A10-4600M Review: A Closer Look At AMD's "Trinity"

The team at NotebookReview.com just finished our in-depth look at the latest generation of AMD’s “Accelerated Processing Unit” (APU) technology. Code named “Trinity” this complex processor combines a central processing unit (CPU) and a graphics processor (GPU) onto a single chip while promising lower power consumption. Keep reading to see if your next laptop should have AMD inside.

Those of our readers who stay up to date on the latest processor technology have probably heard about AMD’s FUSION. FUSION is what AMD calls its Accelerated Processing Unit (APU) technology. The first FUSION processors were the part of the Brazos platform of C-series and E-series processors (code named “Zacate”) for the entry-level laptop market. Later in 2011 AMD released its first A-series processors (code named “Llano”) which quickly found their way into a wide range of mainstream notebooks.

The New A-Team

The Trinity APUs consists of the three different classes of A-series APUs (A6, A8, and A10) that are divided into two categories; mainstream and ultrathin. The A6 APUs have dual-core CPUs inside while the A8 and A10 chips pack quad-core processors. The important bit of technical minutia to be aware of is that the new Trinity APUs have undergone a radical change in thermal design packages (TDPs). Last year’s A-series processors ran at either 35 or 45 watts … meaning they were intended for mid-range and high-performance notebooks but not ultrathin laptops. The wizards at AMD found a way to DOUBLE the computational performance per watt but at TDPs of just 17 to 35 watts. That directly translates into thinner notebooks and longer battery life.

AMD “Trinity” APU Specs:

APU Model AMD Radeon Graphics TDP CPU Cores CPU Clock Speed (Base/Max) GPU Cores GPU Clock
A10-4600M HD 7660G 35W 4 2.3GHz/3.2GHz 384 497MHz/686MHz
A8-4500M HD 7640G 35W 4 1.9GHz/2.8GHz 256 497MHz/655MHz
A6-4400M HD 7520G 35W 2 2.7GHz/3.2GHz 192 497MHz/686MHz
A10-4655M HD 7620G 25W 4 2.0GHz/2.8GHz 384 360MHz/497MHz
A6-4455M HD 7500G 17W 2 2.1GHz/2.6GHz 256 327MHz/424MHz

The base clock speeds for the A-series notebook APUs range from 1.9GHz to 2.7GHz and higher clock speeds are reached via AMD’s “Turbo Core” technology. Turbo Core works in much the same way as Intel’s TurboBoost technology by up-clocking one or more cores depending on the processor demands of the software you’re running. Unlike TurboBoost, AMD’s Turbo Core bases its clock speed increases on the workload of the APU rather than thermal measurements of processor activity.

AMD claims an increase in CPU performance of up to 29 percent and an increase of graphics performance up to 56% over the previous generation of A-series processors. Granted the 29 percent CPU performance boost is pretty impressive, but it’s that 56 percent increase in the GPU that will be of most interest to gamers. Whether you’re a casual gamer who likes playing web-based games or a hardcore gamer who stands in line for every new release in the Call of Duty series, the GPU inside the new A-series APU genuinely lives up to AMD’s label of “discrete-class graphics.” We’ll save the details for the benchmarking section of this review, but let’s just say there’s a reason the GPU takes up half the space on this chip.

Another key talking point about the new A-series processors is the AMD HD Media Accelerator, which combines a unique set of technologies designed to optimize the video quality of Internet video content and accelerate video file conversion. Translation: Youtube videos look better and transcoding videos from your video editing software to your iPad or from the Internet to a DVD should happen faster than you expect.

AMD Trinity versus Intel Ivy Bridge: Who Cares About Ultrabooks?

It shouldn’t come as a shock that AMD is positioning these new A-series processors as direct competitors to Intel’s 3rd generation Core-series processors (code-named Ivy Bridge). More to the point, AMD specifically designed the A10-4655M (25W TDP) and A6-4455M (17W TDP) to match Intel s efforts in the ultrabook space. AMD’s Start Now technology lets a computer resume from sleep in as little as two seconds or even perform a cold boot in as few as 10 seconds … provided your notebook has a fast SSD that isn’t loaded with bloatware. That sounds suspiciously similar to the claims Intel has been making about quick boot and resume-from-sleep speeds on ultrabooks.

Intel might claim ownership of the name “ultrabook” but that isn’t going to stop a number of notebook manufacturers from offering thin and light laptops with virtually identical specs but loaded with AMD processors and a substantially lower price. HP has already announced their AMD-powered “Sleekbooks” which will have starting prices around $600 (at least $200 less than the price of a similarly equipped Intel-powered ultrabook.

www.notebookreview.com

Amd A10 Serisi Notebook Fiyatları ve Modelleri

Notebook

Notebooklar taşınabilir bilgisayar, laptop, dizüstü bilgisayar olarak adlandırılır. Bilgisayar başında geçirdiğiniz zamanı çok daha keyifli kılacak olan en yeni notebook çeşitleri bu kategoride yer alıyor. Kampanyalı notebook çeşitlerine göz atabilirsiniz. APPLE, ASUS, CASPER, HP, LENOVO, MSI, DELL, ACER ve birçok dünya lideri olan markaların geliştirdiği yüksek işlemci hızına sahip modeller ve geniş ekran özelliği ile donatılmış notebook çeşitleri cazip fırsatlarla Vatan Bilgisayar’da

Notebook veya Laptop, klavye ve ekrandan oluşan masaüstü bilgisayarlarla aynı işlemleri yapabileceğiniz taşınabilir bilgisayarlardır. Bunların modernize edilmiş, daha kompakt, ince ve hafif tasarımlarına Ultrabook denir. Ultrabook; zarif görünümüyle, ince tasarımıyla kullanım ve taşıma kolaylığı sağlamaktadır. 2'si 1 Arada dizüstü bilgisayarlar, hem notebook hem tablet olarak kullanılabilen ve katlanabilir dizüstü bilgisayarlardır. Genel olarak dokunmatik özelliği de bulunan bilgisayarlar, özellikle işyerlerinde kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Gamebook, oyun oynamak için tasarlanan özel soğutma sistemi ve yüksek özellikli parçalarla donatılan dizüstü bilgisayarlardır. Oyunlar ile ilgilenen bir notebook kullanıcısıysanız, oynayacağınız oyun grafiklerinin minimum sistem gereksinimlerine göre bir notebook seçmeniz gerekmektedir.

Dizüstü bilgisayar satın alırken kullanım şekli ve amacınıza göre ekran boyu seçmelisiniz. Ekran boyu ağırlığı da etkileyen birinci unsur olduğu için sürekli yanınızda taşıdığınız bir cihaz kullanacaksanız 15.6 inç veya daha küçük boyutlu bilgisayarlar ideal tercih olacaktır. Daha çok sabit olarak kullanım yapıyorsanız, seyahatlerde ve gün içinde yanınızda taşımıyorsanız büyük ekranlar (15.6 inç üzeri ekran boyuna sahip) tercih edilebilir. Geniş ekranda işlem yapma verimliliği yüksektir. Kendinize en uygun boyutu seçerek sizin için en ideal dizüstü bilgisayarı bulabilirsiniz.

Notebooklarda anakart, işlemci, ram, sabit disk, ekran kartı başlıca önemli donanımlardır. Bu donanımların uyumlu bir şekilde çalışması gerekmektedir. Anakart, bilgisayarın iç ve dış donanımlarını birbirine bağlanmasını sağlar. Bilgisayarda kullanılan ses sistemi, mouse, klavye, ekran kartı, işlemci gibi donanımlar anakart üzerinden işlem görmektedir. İşlemciler, çekirdek sayısı ve saat hızına göre performans artışında yükseliş sağlar. Bilgisayarın beyni sayılır. Bilgisayarda yapılan tüm işlemler, işlemci tarafından işlenir. Ram, rastgele erişimli hafızadır. Hafıza depolamayı geçici olarak yaparak, programların çalışması için alan sağlar. Bilgisayar kapatıldığında sıfırlanır. Geçici hafıza olarak bilinen Ram işlemlerin daha kısa sürede yapılmasına yardımcı olur ve bilgisayar seçiminde büyük önem arz eder. Ekran kartı, notebook ekranınızda aldığınız görüntünün kalitesini belirler. Oyun ve grafik işlemlerinizdeki performansa direkt etki eder. Sabit disk ise depolama alanıdır. Genel hafıza olarak bilinir. Bilgisayarınızdaki tüm bilgilerin kayıt edildiği yerdir. Kullanım amacınıza göre uygun hafızaya sahip bir notebook seçmeniz yararınıza olacaktır. Bunun dışında SSD gibi depolama alanlarından da faydalanabilirsiniz. Web tarayıcınız ve Windows daha hızlı çalışsın istiyorsanız SSD'li bir notebook tercih etmenizde yarar vardır.

Gamebook modellerinde Intel Coffee Lake işlemci ailesinden 8. nesil İ7 8700K işlemcileri kullanılmaya başlandı. 8. nesil Coffee Lake ailesine mensup işlemciler önceki nesile göre %30 daha fazla performans artışı sağlayacak. Yeni nesil işlemcilere geçen markalar böylelikle siz kullanıcılara en yüksek performansın tadını çıkarmanızı sağlıyor. Ayrıca AMD Ryzen 4,6 ve 8 çekirdekli modellerden oluşan yeni nesil AMD işemciler çıkararak seçim konusunu sizlere bırakıyor.

Notebook alacak iseniz öncelikle fiyat-performans araştırması yapmalısınız. Bu araştırmada fiyat, özellik veya markaların detaylarına ulaşmak için sitemizde bulunan filtre özelliğinden yararlanabilirsiniz. Örneğin; ekran çözünürlüğü görüntünün kalitesinde önemli rol oynamaktadır. 1280*800 ekran çözünürlüğüne sahip bir notebook ile 3840*2160 ekran çözünürlüğüne sahip notebook arasında farklar vardır. 3840*2160 ekran çözünürlüğü ile daha net ve ayrıntılı görüntüler elde edebilirsiniz. Uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlar taksit seçenekleriyle Vatan Bilgisayar'da.

 

Kullanım Amacına Göre Notebooklar

Grafik ve Yoğun İş İçin Kullanılan NotebooklarÖzellikle grafik tasarımcılar için önerebileceğimiz notebook çeşitleridir.  Eğer Adobe, 3d Max, AutoCad gibi programlar işinizin vazgeçilmez bir parçası ise sizlere bu programları hızlı ve herhangi bir problem yaşatmayacak bir notebook almanızı öneririz. Rahat çalışabileceğiniz geniş ve çözünürlüğü güçlü olan bir ekran seçmeniz gerekmektedir.   Ayrıca veri transferi için USB girişi, firewire, HDMI, Bluetooth gibi bağlantı özelliklerinin olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Apple, MSI, Lenovo, Dell , HP, Casper, Acer gibi markalarımızın çıkardığı grafik ve yoğun kullanım için tasarlanan notebooklarımızı en yakın Vatan Bilgisayar mağazamızı ziyaret ederek ya da www.vatanbilgisayar.com adresimizden gamebook kategorisine girerek inceleyebilirsiniz.

GamebookGeçtiğimiz yıllarda oyun tutkunları için en uygun bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardı. Notebook camiası da hızlı bir giriş yaparak sizlere en iyi oyun performansını sunan notebooklar sunmaya başladı.  Oyun için bir notebook almayı düşünüyorsanız işlemci türü, işlemci hızı, bellek seviyesine dikkat etmelisiniz. MSI, Apple, Lenovo, Dell , Acer, HP, Casper gibi gamebook markalarımızı en yakın Vatan Bilgisayar mağazamızı ziyaret ederek ya da www.vatanbilgisayar.com adresimizden gamebook kategorisine girerek inceleyebilirsiniz.

2’si Bir Arada NotebookHem notebook hem tablet olarak katlanabilir dizüstü bilgisayarlar ince, hafif ve sessiz oluşu ile günlük ihtiyacınızı giderebilen cihazladır.  Uzun pil ömürlü olması ile gün içinde sizleri yalnız bırakmaz.  Sık sık iş seyahatine giden kullanıcılarımız için oldukça kullanışlı bir notebook çeşididir.

Notebook Markaları

Apple Notebook ModelleriYedinci nesil Intel core işlemcilere sahip olan Apple’ın MacBook serisi şimdi her zamankinden daha hızlı bir hal aldı. 14 nanometre teknolojisine sahip yedinci nesil Intel Core m3, İ5 ve İ7 işlemciler bulunuyor. MacBook her türlü işleminizi kolaylıkla yapabilmeniz için tasarlanmıştır. Macbook inanılmaz ince ve hafif kasası ile sizleri oldukça büyüleyecek bir notebook modelidir.  MacBook fan yardımı almadan soğuyabilme özelliği ile gün boyu üstün bir performans sergileyip pil hücreleri için daha fazla yere sahiptir.  Fan olmamasından dolayı oldukça sessiz çalışır. İşlemci çalışırken sadece 5 watt güç kullanır ve böylece sistem daha az ısı ortaya çıkarır. MacBook ile yoğun bir şekilde çalıştığınızda herhangi bir ses duymuyorsunuz. MacBook’un ince klavyesi sizlere hassas bir yazma deneyimi sunar. Force Touch trackpad ‘in baskı algılama yetenekleri sayesinde yapmak istediğiniz işlemleri MacBook’unuza söyleyebilirsiniz. Size dokunsal bir tepki veren Taptic Engine ile ekranda gördüklerinizi dokunma hissi ile de deneyimleyebilirsiniz. Wi-Fi, Bluetooth teknolojisinden en iyi şekilde yaralanabilirsiniz. MacBook işletim sistemi olan MacOS sizlere yeni teknolojiler ve gelişmiş özellikler sunuyor.

MSI Notebook ModelleriMSI notebooklar özellikle gaming notebook grubunda adından söz ettiren bir markadır. MSI, her geçen gün tasarım ve üretimde yeni fikirler üreterek farkını ortaya koyuyor. MSI sınırlı yüksek RGB arkadan aydınlatmalı üst kapaklı ilk oyun dizisine, en ince oyun dizüstü bilgisayarına öncülük etmek ve yenilik yapmak için yoğunlaştı. Oyun meraklılarına oyun oynamak için öncülük etmeye ve yenilikler yapmaya odaklanan MSI çıkardığı yeni modellerle Vatan Bilgisayar mağazalarımızda ve www.vatanbilgisayar.com’da.

HP Notebook ModelleriHp, ürettiği donanımlı notebook seçenekleri ve bütçe dostu modelleri ile sıklıkla tercih edilen markalarımız arasında yer alıyor. Intel Core i3, i5, i7 işlemcilere sahip olan Hp notebooklar oyun deneyimlerinizde ya da iş hayatında sizlere oldukça kolaylık sağlayacaktır. Hafif tasarımı hp dizüstü bilgisayarınızı dilediğiniz her yere götürebilirsiniz.  13.3 inç, 14 inç veya 15.6 inç ekran boyutuna sahip olan birbirinden farklı özellikli Hp notebook ve 2’si bir arada notebooklarımız için www.vatanbilgisyar.com adresimizin Hp notebook kategorisini ziyafet edebilirsiniz.

Dell Notebook ModelleriDell notebooklar görüntü kalitesi le sizlere muhteşem bir izleme deneyimi yaşatır. Şık tasarımlı modelleri her ortama uyum sağlar. Tarzınıza göre renk seçenekleri bulunmaktadır. Yeni Intel Core işlemcisi dizüstü bilgisayarda sizlere üstün bir performans sağlar. Dell şık tasarımı ve kaliteli kasası ile sizlere uzun süre kullanım performansı sunuyor.

Asus Notebook ModelleriAsus notebook kategorisinde çığır açmaya devam ediyor. Zenbook serisi ileri teknolojiye dayalı hassas bileşen ve zarif bir detayla sizler için yeniden tasarlandı.  Zen etkileşimli bulgu metal kaplaması sizleri oldukça etkileyecek.  Bu hızlı ve çok ince notebooku incelemek için en yakın Vatan Bilgisayar mağazalarımıza gidip satış görevlisi arkadaşlarımızdan notebook hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Notebook Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İşlemciİşlemciler RAM hızı, saat hızı ön bellek boyutlarına göre farklılık göstermektedir. Eğer yoğun programlar çalıştırmak istiyorsanız ön belleğinizin de bir o kadar iyi olması gerekmektedir. Intel core, Intel Atom, Intel Pentium, Intel Celeron en yaygın olarak kullanılan Intel işlemcileri ailesinin üyeleridir. Intel’in giderek performans seviyesini artırttığı işlemcileri ile web’de dilediğiniz gibi gezinebilir, video, film televizyon izleyebilir, birçok işleminizi aynı anda yapabilirsiniz. Raporlar hazırlayabilir, denemeler ve e-tablolar üzerinden çalışabilirsiniz.  AMD’nin en son çıkardığı AMD Ryzen 3,5,7 serileri de Intel işlemcilere meydan okuyor. 16 çekirdek sayısı, oyun akış performansı, CAD çalışmaları ve aynı zamanda birçok işlemi yapabilme özellikleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

Ekran KartıNotebook alırken performansının göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerden bir tanesi de ekran kartıdır. Eğer paylaşımsız bir ekran kartı tercihi yapmaya dikkat ederseniz notebookunuzun işlemcisini de yormamış olursunuz. Oyun oynamayı çok seviyorsanız  ekran kartınızı yüksek seçmeniz gerekmektedir. Ortalama bir kullanıcı için ise normal bir grafik kartı yeterli olacaktır. Size en yakın Vatan Bilgisayar mağazamızı ziyaret ederek satış görevlisi arkadaşlarımızdan bilgi edinebilir, www.vatanbilgisayar.com ‘da ekran kartı kategorisinden; Asus, Evga, Gigabyte, MSI, Pny, Powercolor, Sapphire, Zotac ekran kartlarını tercihinizi yapabilirsiniz.

RAMBellek(RAM), bilgisayarımızda bir tür veri hafızası, deposudur. Ancak bunu sabit bir disk gibi düşünmemeliyiz. Bellek, bilgisayar programlarının çalıştığı hafıza alanıdır yani bilgisayarınız açıkken yaptığınız işlemler bellek sayesinde yapılır ve bilgisayarınızı kapattığınızda ise bu veriler silinir. Günlük kullanım için ortalama 4 GB ram kapasitesi bir notebook işinizi görecektir ancak oyun oynamak ya da grafik tasarımı, programlama gibi işlerde kullanacağınız bilgisayarınızın daha üstün bir bellek performansı ortaya koyması gerekir.

HarddiskNotebookta bütün verilerinizin saklı olduğu alandır.  Sata disklerin Sata I, Sata II, Sata III olarak üç çeşidi bulunmaktadır. Notebookunuzda güncel olarak Sata diski bulunmaktadır.  Solid State Disk (SSD) yeni nesil sabit disklerdir. SSD’ye sahip diskler kısa sürede çalışmaya hazır konuma gelir. SSD sabit diske sahip notebooklar 5 kata kadar daha hızlı bir performans sergiler.

Ekran BoyutuNotebookta ekran boyutu kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Eğer çizim için kullanılacaksa full hd  16-17’’ bir notebook yeterli olacaktır. Gaming notebooklarda 15’’, günlük kulanım için ise 13-14’’ kullanılabilir.

 

www.vatanbilgisayar.com

AMD A10-4600M APU Test Configuration and Benchmarks

AMD was kind enough to send us a “white box” laptop for testing. A “white box” is an unbranded PC that is typically not sold to the public. Although this prototype closely resembles a Dell Vostro business notebook, don’t read too much into that. Still, the system configuration used in our test notebook will likely be available from one or more notebook OEMs in the months ahead.

AMD White Box Test Notebook Specifications:

 • 14-inch 720p (1366×768) anti-glare display with LED backlighting
 • Windows 7 Ultimate 64-bit
 • AMD A10-4600M APU with Radeon HD 7660G graphics (2.3~3.2GHz AMD Turbo Core, 4MB L2 cache, 35W TDP)
 • 4GB DDR3 1600MHz RAM
 • 128GB Samsung SSD (830 series)
 • HLDS CT30L Blu-ray/DVD combo drive
 • 6-cell li-ion battery (11.1V, 4.84Ah, 53.7Wh)

There are two things to keep in mind about this test configuration. First, AMD put its best foot forward by giving us the current top-of-the-line APU rather than the mid-range or lower-voltage APUs designed for thin and light notebooks. Second, this notebook is packed with a fast solid state drive (SSD) and fast RAM (DDR3-1600) which are two things you might not find inside some of the budget-oriented notebooks that will ship with AMD APUs later this year. It important to keep this in mind since some of the synthetic benchmarks such as PCMark can be heavily influenced by fast RAM and fast storage drives. AMD says notebooks with the new A10 APUs should have prices that start around $699.

AMD A-series Performance and Benchmarks

I’ve already explained that our test notebook features the AMD A10-4600M APU with Radeon HD 76600G graphics. This processor has a base clock speed of 2.3GHz and bumps up to 3.2GHz with AMD Turbo Core when the system is running intense applications. That’s not bad for a processor with 35W TDP. Again keep in mind that’s a 35W TDP for BOTH the quad-core CPU and the integrated graphics on a single chip. An Intel Core i5 processor might have a TDP of 35W but if you want a discrete-class GPU you have to add the TDP of the separate GPU. All that power consumption and heat matters when you’re talking about laptops.

With that out of the way, let’s jump into the benchmarks:

wPrime processor comparison results (lower scores mean better performance):

PCMark Vantage measures overall system performance (higher scores mean better performance):

PCMark7 measures overall system performance in Windows 7 (higher scores mean better performance):

The synthetic benchmarks shown above for raw system performance are potentially misleading. As previously mentioned, the AMD system gets some help in PCMark thanks to the SSD. That said, if you look at the wPrime results AMD’s new A10-4600M APU is roughly equivalent to the Intel Core i5-2467M seen in the Acer Timeline Ultra M3. AMD has historically argued that raw computational power doesn’t matter beyond performing calculations on multi-page Excel spreadsheets. However, these synthetic benchmark numbers also translate into real-world performance for tasks like video conversion/encoding and converting MP3s in iTunes.

A potentially larger issue in terms of day-to-day performance is how the new Trinity APUs handle GPU-accelerated software. More and more applications are being developed that use graphics processors to speed up CPU performance — all of the latest web browsers now do this in order to render web pages more quickly and deliver faster web surfing. We used Cyberlink’s MediaEspresso to transcode a 241MB video file from AVCHD to H.264 format. It took the A10-4600M approximately 1 minute and 18 seconds to transcode that video file and it took the Intel Core i5-2430M inside the Dell XPS 14z just 20 seconds thanks to Intel’s Quick Sync technology.

3DMark06 measures gaming performance (higher scores mean better performance):

3DMark 11 measures gaming performance in DirectX 11 games (higher scores mean better performance):

The 3DMark benchmarks above show that the Radeon HD 7660G graphics not only exceed the performance of Intel Sandy Bridge Core i5 processors with Intel integrated graphics, but the new APU exceeds the performance of the previous generation of entry-level discrete graphics. The only notebook in the comparison above that beats the A10 is the Acer Aspire Timeline Ultra M3 which features the new Nvidia GeForce GT 640M. However, when you consider that the Acer is priced at more than $1,000 and AMD claims that A10-equipped notebooks will start at $699, the performance of the AMD APU looks pretty good.

In terms of real world gaming performance, the A10 brings plenty to the table. We played Batman: Arkham City at 1366×768 resolution with high detail settings in DX11 mode and our test system played the game with average frame rates around 23 frames per second (fps). If you drop the graphics into DX9 mode then the average frame rate jumps up to closer to 30fps.

Keep in mind that in a perfect world you want a gaming laptop to deliver frame rates of at least 30fps to simulate fluid, lifelike motion. The fact that the AMD A10-4600M APU with Radeon HD 7660G graphics is giving us anything close to 30fps in a visually intense, modern game like Batman: Arkham City on high detail settings puts it roughly on par with the performance of notebooks equipped with entry-level discrete graphics.

www.notebookreview.com

AMD A10 4600M

7.9 Out of 10 CPUBoss Score

The AMD A10 4600M is the first processor to incorporate the Piledriver technology and is also one of the most expected pieces of hardware of 2012. The chip itself sports four cores, each clocked at 2.3GHz, but are easily capable of going all the way up to 3.2GHz. The exciting thing about this chip is that AMD stirred the ultrabook marked with it, making it one of the thinnest and smallest chips on the market in 2012, while also managing to squeeze in all the necessary features such a piece of technology needs. The 4600M also manages to squeeze in an amazing GPU from the Radeon HD 7660G series. This small chip provides an astounding combination of low power consumption, performance and price.

CPUBoss Review Our evaluation of the AMD A10 4600M among laptop CPUs (over 15W)

Performance

Benchmark performance using all cores

PCMark 8 Home 3.0 Accelerated, PassMark and 1 more

Single-core Performance

Individual core benchmark performance

PassMark (Single Core), Geekbench 3 Single Core and 1 more

Integrated Graphics

Integrated GPU performance for graphics

Sky Diver and Cloud Gate

Integrated Graphics (OpenCL)

Integrated GPU performance for parallel computing

CompuBench 1.5 Bitcoin mining and 4 more

Performance per Watt

How efficiently does the processor use electricity?

Sky Diver, Cloud Gate, CompuBench 1.5 Bitcoin mining and 11 more

Value

Are you paying a premium for performance?

Sky Diver, Cloud Gate, CompuBench 1.5 Bitcoin mining and 11 more

Benchmarks Real world tests of the AMD A10 4600M

CompuBench 1.5 (Bitcoin mining) Data courtesy CompuBench

PCMark 8 Home 3.0 Accelerated Data courtesy FutureMark

Reviews Word on the street for the AMD A10 4600M

8.0

You might also like Best Ultrabook: 16 top thin and lights for 2012 The AMD A10-4600M is also the first Bulldozer-derived chip of any flavour to integrate graphics functionality.

What People Are Saying Give it to me straight

Socket Type

So configured and running high detail settings and antialiasing disabled, you're looking at a very healtbhy and playable 46 frames per second at 720p. by Tech Radar (May, 2012) Our main worry with the new AMD A10-4600M was that its Bulldozer-derived CPU cores might actually make for a backwards step in performance compared to the fully quad-core Llano chip it replaces. by Tech Radar (May, 2012)

Socket

Up the ante to ultra quality, 4x antialiasing and 1,366 x 768 pixels and you'll still get a near-playable 25 frames per second. by Tech Radar (May, 2012) This is where things get complicated, because the AMD A8-3500M, which claimed to have HD 6000 graphics but really had HD 5000 vintage hardware, has 400 graphics shaders, whereas the AMD A10-4600M has just 384 of those VLIW4 shaders. by Tech Radar (May, 2012) As for the AMD A10-4600M itself, it's nominally a 2.3GHz chip manufactured using the same 32nm production process as both Llano chips (like the AMD A8-3500M more powerful Bulldozer-class desktop processors including the AMD FX-8150). by Tech Radar (May, 2012)

Type of CPU

And yet AMD can still get its new chip into thin, light and sexy laptops that are Ultrabooks in all but name. by Tech Radar (May, 2012) What's more, it might just make for a much more affordable and portable alternative to all those big money, heavy weight gaming laptops out there. by Tech Radar (May, 2012) Buyers looking for affordable laptops in the Ultrabook idiom but with a little extra graphics gumption would be well advised for the first retail systems with this impressive little chip to appear. by Tech Radar (May, 2012)

Laptop

If the future of computing is all about mobile devices, the future of computer chips is increasingly about squeezing in more features into ever less space. by Tech Radar (May, 2012)

Multicore

Admittedly, it hasn't been brought right up to date with AMD latest Graphics Core Next (GCN) architecture. by Tech Radar (May, 2012)

Specifications Full list of technical specs

summary

Clock speed Turbo clock speed Cores Is unlocked
2.3 GHz
3.2 GHz
Quad core
No

features

Has a NX bit Has virtualization support Instruction set extensions Supports dynamic frequency scaling
Yes
Yes
 1. AES
 2. AMD-V
 3. AMD64
 4. AVX
 5. AVX 1.1
 6. CLMUL
 7. CVT16
 8. F16C
 9. FMA3
 10. FMA4
 11. MMX
 12. SSE
 13. SSE2
 14. SSE3
 15. SSE4.1
 16. SSE4.2
 17. SSE4a
 18. Supplemental SSE3
 19. XOP
Yes

integrated graphics

GPU Label Latest DirectX GPU clock speed Turbo clock speed
GPU
Radeon™ HD 7660G
11.0
496 MHz
685 MHz

details

Threads L2 cache L2 cache per core L3 cache L3 cache per core Manufacture process Transistor count Max CPUs Die size Clock multiplier Voltage range Operating temperature
4 threads
4 MB
1 MB/core
1 MB
0.25 MB/core
32 nm
1,303,000,000
1
246 mm²
23
0.81 - 1.3V
Unknown - 100°C

overclocking

Overclocked clock speed Overclocked clock speed (Water) Overclocked clock speed (Air)
2.93 GHz
2.3 GHz
2.93 GHz

power consumption

TDP Annual home energy cost Performance per watt Typical power consumption
35W
8.43 $/year
11.42 pt/W
28.44W

memory controller

Memory controller Memory type Channels Maximum bandwidth
Built-in
DDR3-1600
Dual Channel
25,600 MB/s
Submit

cpuboss.com

AMD A10-7300 - benchmark tests, specifications and information

LaptopMedia.comLaptop CPU SpecsAMD A10-7300

From: Simeon Nikolov 4 December 2014 / 16:19 | 0

PLEASE WHITELIST US. If it weren’t for the ads, LaptopMedia wouldn’t be running. Our articles are free to read but the equipment in our Labs isn’t. We want to be as objective and unbiased as possible, and you can help us keep our jobs by whitelisting our media in your adblocker.

A10-7300 is one of the ultra-low voltage processors from AMD that features four cores clocked at 1.9 GHz and can go up to 3.2 GHz. This is quite a big boost range. The chip is based on the Kaveri architecture that was announced back in June 2014 but adopts revised CPU cores codenamed Steamroller. Furthermore, the manufacturing process is 28 nm SHP and falls behind the latest Intel CPUs that are now going down to 14 nm.

The most notable feature of this processor is the Radeon R6 (Kaveri) integrated GPU. It can handle some of the latest gaming titles with medium and low-resolution settings due to the 533 MHz maximum clock and 384 shader units. The GPU also supports DirectX 11.2 and Mantle and can work in an asymmetric CrossFire configuration with a discrete GPU for improved graphic performance. The power consumption of the whole APU is rated at 19W, can be used for light gaming, office applications, browsing, multimedia, and can perform well with graphically intense applications like Adobe Photoshop.

Check the prices of all notebooks equipped with A10-7300:http://amzn.to/2f4EAmo

AMD A10-7300 - Specs Sheet

Ranking Generation Base CPU frequency Number of cores Instructions type TDP Integrated GPU Base GPU frequency Max. operating temperature Memory channels
143
Kaveri
1.9 GHz
4
64 bits
19 W
AMD Radeon R6 (Kaveri)
-
102 °C
2
Released Core / Architecture Max. CPU frequency Logical Cores (Threads) LL cache Lithography Official website Max. GPU frequency Memory Type Max Memory
Q2 2014
Kaveri
3.2 GHz
4
4096 KB
28 nm
www.amd.com
533 MHz
DDR3U-1333, DDR3L-1600, DDR3-1600
-
Supported technologies
AMD Radeon R6, MMX instructions, SSE / Streaming SIMD Extensions, SSE2 / Streaming SIMD Extensions 2, SSE3 / Streaming SIMD Extensions 3, SSSE3 / Supplemental Streaming SIMD Extensions 3, SSE4 / SSE4.1 + SSE4.2 / Streaming SIMD Extensions 4, SSE4a, AES / Advanced Encryption Standard instructions, AVX / Advanced Vector Extensions, BMI1 / Bit Manipulation instructions 1, F16C / 16-bit Floating-Point conversion instructions, FMA3 / 3-operand Fused Multiply-Add instructions, FMA4 / 4-operand Fused Multiply-Add instructions, TBM / Trailing Bit Manipulation instructions, XOP / eXtended Operations instructions, AMD64 / AMD 64-bit technology, VT / Virtualization technology, EVP / Enhanced Virus Protection, Turbo Core 3.0 technology.

AMD A10-7300 - benchmark tests

Laptops with AMD A10-7300

We’ve tested AMD A10-7300 on…

 

laptopmedia.com

AMD A10-9600P - benchmark tests, specifications and information

LaptopMedia.comLaptop CPU SpecsAMD A10-9600P

From: Ivan Chervenkov 27 June 2017 / 01:02 | 0

PLEASE WHITELIST US. If it weren’t for the ads, LaptopMedia wouldn’t be running. Our articles are free to read but the equipment in our Labs isn’t. We want to be as objective and unbiased as possible, and you can help us keep our jobs by whitelisting our media in your adblocker.

The AMD A10-9600P is a mid-range CPU part of the Bristol Ridge APU lineup from 2016. The chip is built using a 28nm process and integrates 6 computing cores or in other words – AMD Radeon R5 iGPU with the impressive shaders count of 384. The GPU also supports HVEC/H.265 decoding.

The maximum TDP of the whole SoC is 15W. The AMD A10-9600P supports dual-channel DDR3/DDR4-1866 memory controller while the CPU runs on 4 cores with 4 threads with operating frequencies between 2.40 GHz and 3.30 GHz.

You can see specs and prices of all available notebooks with AMD A10-9600P here: Buy from Amazon.com

AMD A10-9600P - Specs Sheet

Ranking Generation Base CPU frequency Number of cores Instructions type TDP Integrated GPU Base GPU frequency Max. operating temperature Memory channels
105
Bristol Ridge
2.4 GHz
4
64 bits
15 W
AMD Radeon R5 (Bristol Ridge)
720 MHz
90 °C
2
Released Core / Architecture Max. CPU frequency Logical Cores (Threads) LL cache Lithography Official website Max. GPU frequency Memory Type Max Memory
Q2 2016
GCN 1.2/2.0
3.3 GHz
4
2048 KB
28 nm
www.amd.com
-
DDR3/DDR4-1866
-
Supported technologies
SSE4 / SSE4.1 + SSE4.2 / Streaming SIMD Extensions 4, SSE4a, AES / Advanced Encryption Standard instructions, AVX / Advanced Vector Extensions, AVX2 / Advanced Vector Extensions 2.0, BMI / BMI1 + BMI2 / Bit Manipulation instructions, F16C / 16-bit Floating-Point conversion instructions, FMA3 / 3-operand Fused Multiply-Add instructions, FMA4 / 4-operand Fused Multiply-Add instructions, TBM / Trailing Bit Manipulation instructions, XOP / eXtended Operations instructions

AMD A10-9600P - benchmark tests

We’ve tested AMD A10-9600P on…

 

laptopmedia.com


Смотрите также