«Turn On Tomorrow» — «Включи будущее».

Notebook Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro 59422695. Ноутбук lenovo ideapad yoga 2 pro


Lenovo Yoga 2 Pro İncelemesi

Özellikle mobil kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek olan Yoga 2 Pro, elbette ofisteki masalar için de ideal bir ultrabook modeli.

Lenovo'nun esnek ultrabook'u Yoga 2 Pro'yu yakından inceliyoruz.

Lenovo'nun esnek kullanımı gözeten ultrabook'u Yoga 2 Pro, bir süredir elimizde incelenmek üzere sırasını bekliyordu ve neyse ki sonunda, hakkındaki izlenimlerimizi aktarmak için fırsat bulabildik.

360 derece döndürülebilir ve katlanabilir tasarıma sahip olan Yoga 2 Pro, böylece her an yanınızda olabilecek ölçüde bir hibrit ultrabook olarak dikkat çekiyor. Daha önceki Yoga serisi modellerinden de aşina olduğumuz gibi istendiğinde bir dizüstü bilgisayar, istendiğinde ise bir tablet olarak kullanılabilen Yoga 2 Pro, mobil ortamlarda çalışan profesyoneller tarafından tercih edilebilecek özelliklere sahip.

Kullanışlı tasarımının yanında teknik özellikleriyle de iş koşullarına ayak uydurabilecek olan Yoga 2 Pro, bakalım detaylarında neler gizliyor.

Esnek kullanım

Yoga 2 Pro, esnek tasarımıyla dikkat çekiyor. İhtiyaç duyulduğunda bir dizüstü bilgisayar şeklinde, mobil durumlarda ise bir tablet olarak kullanılabilen Yoga 2 Pro, genel olarak dört farklı kullanım şekli sunuyor. Dizüstü bilgisayar, stant, tablet ve çadır biçimlerinde kullanılabilen ultrabook, ekranının dokunmatik olmasıyla da rahat bir kullanım sağlıyor.

Ultrabook'u 360 derece döndürülebilir ekranı ile tablet formuna döndürdüğünüzde klavye kısmı altta kalıyor. Tablet olarak kullanırken klavye tuşlarının altta parmaklarınıza denk gelmesi biraz garip dursa da hemen söyleyelim, tuşlar bu konumdayken kilitleniyor. Yani cihazı tablet olarak kullanırken, parmaklarınız attaki tuşlara dokunsa da dert değil. Tuşlar kullanıma otomatik olarak kitli olduğu için, kullanımı zorlaştırmıyor.

Yoga 2 Pro, üzerinde 13.3 inç boyutunda bir ekran taşıyor. Parlak ekranın altında uzanan klavye ve touhcpad bölgesi de oldukça sade. Zaten ultrabook'un tasarımı bir hayli sade olmasıyla da dikkat çekici görünüyor. Dış ve iç yüzeyinde mat malzemenin kullanıldığı ultrabook'ta, klavyenin arka aydınlatmalı olduğunu da söyleyelim. Tuş takımı itibariyle oldukça rahat olan klavye, dokunduğunuzda hem iyi bir hissiyat sunuyor, hem de rahat bir kullanım sağlıyor.

Profesyonel kullanıma uygun

Yoga 2 Pro, hem ofis hem eğlence amaçlı kullanılabilecek türde bir ultrabook. Bu kullanım türüne uygun özellikler içeren ultrabook'un teknik detaylarına baktığımızda 4. nesil Intel Core i5 işlemciye sahip olduğunu görüyoruz. Böylece orta segmente konumlanan Yoga 2 Pro, yine üzerinde 4 GB gibi yeterli kapasitede RAM bulunduruyor. Elbette ultrabook'ta SSD de mevcut. 128 GB kapasitesinde SSD'nin sahibi olan Yoga 2 Pro, Windows 8.1 işletim sistemiyle çalışıyor.

Ultrabook'un ekranı ise az önce de söylediğimiz gibi 13.3 inç boyutunda. Ekran parlaklığıyla beğendiğimiz ultrabook'un diğer bir konuşulması gereken noktası ise yüksek çözünürlük sunması. QHD+ ekran toplamda 3200x1800 piksel çözünürlüğüne değin çözünürlük sunabiliyor. Bu ekran yapısıyla olduğu kadar genel özellikler itibariyle daha önce incelediğimiz Samsung Ativ Book 9 Plus ile aynı kategoride yer alan Yoga 2 Pro, esnek yapısıyla ise ondan ayrılıyor.

Gelelim Yoga 2 Pro'nun pil ömrüne... Yoga 2 Pro, uzun kullanım süreleri için tasarlanmış bir ultrabook. Yaptığımız testlerde bunu bir nevi doğruladığımızı söyleyebiliriz. Zira ofis uygulamaları kullandığımızda ve internet ile işletim sistemi kullanımı neticesinde toplamda 8 saat 24 dakikayı gördüğümüz ultrabook, Full HD video gösterimleri sonucunda ise 5 saat 5 dakikalık bir süreyle pil ömrünü gördü. Bu sonuçlar da yeterli ölçüde.

Jestle kontrol edin

Yoga 2 Pro'de ilginç özellikler de bulunuyor. Hemen bunlardan da kısaca bahsedelim. Hareket kontrolü özelliğine sahip olan ultrabook, web kamerasını kullanarak dokümanlarda sayfaları çevirebilmenize, şarkıları ileri/geri alabilmenize, ses seviyesini ayarlayabilmenize ve fotoğraflara yaklaşıp uzaklaşabilmenize olanak tanıyor. Bunlarını tümünü jestler ile, ellerinizi kamera karşısında hareket ettirerek gerçekleştirebiliyorsunuz.

Şimdi de sizlerle Yoga 2 Pro'nun test sonuçlarını paylaşalım...

Ürün Modeli Lenovo Yoga 2 Pro
Ürün Türü Ultrabook
CHIP Online Notu 88
Üretici Lenovo
Firma Lenovo Türkiye     (216) 570 01 00
İşletim Sistemi Windows 8.1
İşlemci Intel Core i5-4200 1.60 GHz
Ekran 13.3 inç QHD+ LED dokunmatik
Grafik Intel HD Graphics 4400
Bellek 4 GB DDR3
SSD 120 GB
Kamera HD
Pil Ömrü 9 saate kadar
Bağlantılar USB 3.0, USB 2.0, mikro HDMI, kart okuyucu, Wi-Fi, BT
Boyutlar 330 x 220 x 15.5 mm
Ağırlık 1.39 kg

Alternatifleri

Lenovo Yoga 2 Pro'ya elbette Samsung ATIV Book 9'u önerebiliriz. Her iki ultrabook da aynı kategoride bulunuyor ve birbirlerinin alternatif olabiliyor.

www.chip.com.tr

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro: Performance

Performance

Equipped with a 1.6GHz Intel Core i5-4200U, 4GB of DDR3, 128GB SSD and Intel HD Graphics 4400 the Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro offer performance levels that justify the notebook’s $1,100 (at time the review was written) price tag. The base model is a bit more affordable at $950 though users will take a hit in performance as the device only offers an Intel 1.7GHz Core i3-4010U. The good news however, the base model still offers the same high-quality 13.3″ QHD+ IPS display.

The Yoga 2 Pro is able to handle normal word and web functions with ease. The device is also capable of handling more demanding Microsoft Office functions such as computing complicated Excel spreadsheets without any trouble. Equipped with 4GB of Ram the device is able to juggle multiple tasks. Notebook Review was able to watch three HD video streams while running an additional 10 internet tabs without experiencing any noticeable drop in performance.

Equipped with Intel Integrated HD Graphics 4400, graphical performance is the Yoga 2 Pro’s weak point. The device is not capable of handling demanding graphical tasks like 3D editing, nor can it run high-end game titles. However, the machine is not completely inept, users will be able to handle basic HD video editing and can run less demanding game titles like Left for Dead at lowered graphical settings.

Equipped with a 128GB SSD storage is somewhat limited, but the device does offer decent data retrieval and boot up speeds. Programs and files load up within a few seconds and the notebook was able to boot to the Windows 8 screen at around 18 seconds.

Our review of the Lenovo IdeaPad Yoga Pro 2 had the following specifications:

 • Windows 8.1 (64-bit)
 • 13.3″ (3200 x 1800) QHD IPS Touchscreen
 • 1.6GHz Intel Core i5-4200U
 • 4GB DDR3
 • 128GB SSD
 • 802.11 b/g/n
 • Bluetooth 4.0
 • Dimensions: 13″ x 8.6″ x 0.61″
 • Weight: 3.06lbs.
 • Starting Price: $950
 • Price as Configured: $1,100

 

wPrime processor comparisons (lower score means better performance):

PCMark 7 is a newer benchmark and measures overall systems performance (higher scores mean better performance):

3DMark 11 is a benchmark that measures overall graphic card performance for gaming (higher scores mean better performance): 

Crystal DiskMark storage drive performance test:

 

Heat and Noise

The Lenovo IdeaPad Yoga houses three vents between its display hinges on the back end of the chassis. The vents follow the curved design of the chassis directing down towards the bottom of the device; meaning that a portion of the air emanating from the vents is also directed below the device.

After running four HD video streams for more than 45 minutes the Lenovo Yoga Pro 2 remained comfortably cool. Hot air still streamed from the vents, which was noticeable when using the device as a laptop, but it amounts to little more than a minor annoyance.

The device not only runs incredibly cool, but quiet as well. Under normal circumstances the Lenovo IdeaPad Yoga Pro 2 is practically silent. When pushed to its capacity the machine produces a faint hum, but even then it’s only audible when in close proximity to the device.

 

Battery Life

To test battery life, we used our new PowerMark benchmark in balanced mode. The test consists of a combination of automated web browsing, word processing, gaming and video playback workloads. The test is far more strenuous than our previous test, measuring the machine under a litany of scenarios to better simulate real life use. With the test being far more demanding the scores are understandably lower than our previous benchmark.

PowerMark “Balanced” battery life test results (higher scores mean better life):

In our tests, the Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro ran for 4hours and 14mintues at 110 nits brightness before shutting. Running well above 4 hours the Yoga Pro 2 offers exceptional battery life and users can expect even longer battery life when running productivity apps as the device ran for an impressive 5 hours and 54 minutes in our productivity benchmark. With our tests being far more strenuous than normal conditions, users can expect the notebook to last close to a full day on a single charge.

www.notebookreview.com

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro Review

After helping create an entirely new sub-genre of hybrid PCs with the IdeaPad Yoga, Lenovo returns with a powerful more enticing offer in the Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro. Utilizing the same unique 360 degree hinge design, the device bolsters its performance with a fourth-generation Intel processor and a beautiful QHD+ IPS display.

Of course, Lenovo wasn’t the only manufacturer to step up their game over the last year. With the vast array of ultra-portable and convertible notebooks on the market, the Yoga’s once unique hybrid form factor, is now far more common place. Does the Yoga 2 Pro offer enough to stretch ahead of the competition? Read the full review to find out.

Build and Design

The Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro employs the same soft-touch silver plastic coating found on its predecessor; and like the Lenovo IdeaPad Yoga 11S a vibrant clementine colored variant is also available.  The cushy protective layer is easy to grip, offers a clean aesthetic and proves resistant to fingerprint smudges. A thick black rubber trim outlines the chassis and display lid, which helps to stabilize the notebook when entering various modes.

The Deck is comprised of a black plastic with a textured grainy feel. The fine grained texture of the deck is comfortable to the touch, but it also has a propensity for retaining debris while in tablet mode. With its various modes in mind, Lenovo has moved the vital buttons and functions over to the right hand side of the chassis; including a power button, independent volume controls and a lock display/auto-rotate button.

Measuring in at 13″ x 8.6 “0.61” and weighing in at 3.06lbs. the Lenovo Yoga 2 is perfect for travel. The device is noticeably lighter than the competing Dell XPS 12 (3.35lbs.), but high-end ultrabooks like the Samsung ATIV Book 9 (2.56lbs.) and Acer Aspire S7 (2.87lbs.) boast even more portable form factors. Of course those devices don’t offer the same flexible build that the Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro sports either.

Even with its petite frame the Lenovo IdeaPad Yoga 2 still manages to offer an impressive level of durability. The plastic chassis held its form even after a considerable level of pressure was applied. The display lid does flex slightly and rippling does occur on the edges of the display, but the high quality 360 degree display hinge design helps ensure that the device will hold up under the normal wears and tears of travel.

 

Modes

The defining trait for the Yoga series is its 360 degree hinge design. The hinge allows the display to rotate a full 180 degrees to wrap around the entire device and rest the back of the display lid on the bottom portion of the chassis. This allows users to position the notebook into a number of different modes; including Stand mode, Tent mode and Tablet mode.

Laptop Mode Stand Mode
Tent Mode Tablet Mode

 

The Yoga 2 Pro’s auto-rotate function works exceptionally well. Upon changing the position of the display the screen quickly snaps to the correct orientation with minimal delay. Users can also easily disable this function with the lock screen button on the right side of the chassis. While the various modes work as desired, the Lenovo Yoga 2 Pro still feels a bit unwieldy for a tablet. Especially when compared against devices such as the Microsoft Surface Pro 2, which utilizes a detachable keyboard, allowing the device to weigh in at a more manageable 2lbs.

 

Ports

With its miniscule 0.61″ frame it’s not surprising that the Lenovo IdeaPad Yoga offers little in the way of connectivity. The left side of the device features a power jack, a USB 3.0 port, a mini-HDMI connector and a 2-in-1 card reader. The right side is outfitted with a USB 2.0 port and a headphone jack.

 

While the lack of ports is understandable, it would have been nice to see Lenovo include a dongle with the device, such as the Samsung Series 9 and Acer Aspire S7 did. Of course users can still purchase a USB dongle on their own and that should help alleviate that device’s lack of connectivity.

 

Display and Speakers

The Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro features a 13.3″ 3200 x 1600-pixel IPS display. By default the Lenovo notebook magnifies apps and web browsers by 200 percent making them easy to view on the high-resolution display. The Yoga 2 Pro offers an exceptional viewing experience with an impressive 290 nits brightness, with sharp detail and vibrant color contrast. Lenovo pits the Yoga 2 Pro”s display as one of the sharpest in the industry, and the high-resolution screen certainly lives up to claim; matching the quality of the Samsung ATIV Book 9 Plus and 13″ MacBook Pro with Retina Display.

As expected from a high-end display the notebook boasts flexible viewing angles. . On the horizontal axis the display holds up at around 170 degrees with no noticeable distortion. The display proves just as flexible on the vertical axis. In heavy or direct lighting the display will produce a glossy sheen causing background images to appear on-screen. However, in normal conditions the viewing experience remains pristine.

The Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro houses a pair of speakers on the bottom right and left front-end of the chassis. Despite being situated on the bottom of the device the speakers are able to produce a steady stream of audio, even when the device is being used as a laptop. In fact, the speakers prove quite boisterous and are able to fill a large room with audio comfortably. The speakers also provide solid quality as the Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro was able to accurately detail a classical track with no noticeable distortion at 100 percent capacity.

 

Keyboard and Touchpad

The Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro houses a full Chiclet island-style LED backlit keyboard. The keyboard itself is indented, likely in an attempt to keep the keys from protruding while in Tablet mode.  Each curved key offers a glossy finish that is smooth to the touch. Key travel is decent considering the slim 0.61″ frame. Any issues that users might have with travel distance are easily remedied by its responsive tactile feedback. Keys quickly snap back into place after being stuck to ensure that users can type quickly and efficiently.

The Yoga 2 Pro offers modest touchpad located to the bottom right of the spacebar. The touchpad is devoid of buttons instead designating the bottom portion of the pad to act a right and left mouse-clicks; as denoted by the small line graphic and slight downward curve of the pad. Its smooth surface allows for frictionless travel. Equipped with Synaptics drivers the touchpad offered consistent performance reading both swipes and multi-finger gestures constantly with no noticeable lag.

www.notebookreview.com

Notebook Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro 59422695

Spiel Niedrige fpsMedium fpsHohe fpsUltra fpsAlan Wake

17.8

10.5

Anno 1404

84

15.3

Anno 2070

58.6

25.5

15.6

6.4

Anno 2205

27.8

14.9

6.1

2.8

Assassin's Creed III

12.7

11.6

Assassin's Creed IV: Black Flag

18.4

12.9

Batman: Arkham City

44.6

33.7

17.3

Batman: Arkham Knight

15.5

12.8

5.5

2.7

Batman: Arkham Origins

26.4

15.5

Battlefield 3

20.2

17.7

22.2

Battlefield 4

29.4

20.3

16

5.9

Battlefield Bad Company 2

45.2

29.7

20.1

Battlefield Hardline

43.4

30.1

9.2

5.8

BioShock Infinite

33.7

20.3

18.3

6.5

Borderlands 2

30.1

23.1

18.2

Call of Duty: Black Ops

57

37

Call of Duty: Black Ops 2

43.8

31

15.1

Call of Duty: Black Ops 3

29.1

18

9.4

Call of Duty: Ghosts

26.9

19.7

8.6

5.7

Civilization 5

29.8

CoD Modern Warfare 2

75.3

30.9

25.5

CoD: Modern Warfare 3

78

43.5

23.1

Company of Heroes 2

19.5

16.5

8.5

Counter-Strike: GO

65.4

54.1

36.4

Crysis 3

19.4

12.8

9

3.7

Crysis Warhead

41

6.4

Darksiders II

24.5

Dead Space 3

70.2

29.2

24

Deus Ex Human Revolution

53.2

26.4

Diablo III

56.2

36.2

27.8

14.4

Dirt 3

92.2

37.7

24.6

Dirt Rally

54.4

20

Dirt Showdown

38.4

26.2

23.5

Dishonored

24

20.1

17.9

Dota 2

44.8

29.8

Dragon Age: Inquisition

22.7

15.9

6.6

4.4

F.E.A.R. 2

74.8

35.1

17.7

F1 2011

60.1

42.8

24.6

F1 2012

36.4

29.2

25.5

F1 2013

50.1

36.4

32.8

F1 2014

42.8

30.5

30.1

16.4

Fallout 4

17.7

11.7

6.1

3.7

Far Cry 2

65.2

17.3

Far Cry 3

35.7

22.1

10.4

Fifa 11

205

98.3

55.9

Fifa 12

198.6

97.5

78.4

Fifa 13

130

88.4

47.4

Fifa 14

133.3

77.8

59.5

37

FIFA 16

51.1

36.8

21.8

Ghost Recon: Future Soldier

14.8

8.7

GRID 2

51.8

31.7

23.2

GRID: Autosport

70.4

33.9

18.9

11.4

GTA IV

28.1

20.4

Hitman: Absolution

22.4

18.9

9.1

4

Just Cause 3

16.9

14.6

8.1

5.6

Left 4 Dead

84.4

69.3

Mafia 2

35.6

27.8

23.2

Mass Effect 3

32.4

22.8

Max Payne 3

23

21.3

17

Medal of Honor: Warfighter

36.5

23.1

18.3

Metal Gear Solid V

36.9

24.3

9.1

6.6

Metro 2033

33.4

21.8

Metro: Last Light

15.8

13.6

9.2

3.6

Middle-earth: Shadow of Mordor

20.3

12.6

Need for Speed Shift

29.1

17.6

Need for Speed: Rivals

15.2

12

Racedriver: GRID

38.9

29.9

18.4

Rainbow Six

32.4

22.2

12.1

9.7

Resident Evil 5

66.2

34.6

17.9

Risen

46.5

29.2

20.8

Risen 2: Dark Waters

20

13.6

10.6

Saints Row IV

22.3

18

9.3

SimCity

49.2

19

13.5

Sims 4

96.4

32.7

15.6

Sleeping Dogs

37.1

27

12.7

Splinter Cell: Blacklist

26.3

18.5

Star Wars Battlefront

30.9

18.7

8.7

6.3

StarCraft 2

119.3

23.8

14.6

7.3

StarCraft II: Heart of the Swarm

114.7

40.1

23.5

6.6

The Elder Scrolls V: Skyrim

30

20.3

14.2

The Witcher 3

16

10.4

5.3

2.8

Tomb Raider

56.2

29.8

20.3

11.4

Torchlight 2

52.5

21.2

14.6

Total War: Rome II

36.6

27.9

21.8

Total War: Shogun 2

85.7

23.6

Trackmania Nations Forever

107.5

31.7

World of Tanks v8

38.8

13.8

11.8

World of Warships

38.9

28.5

15.5

10.9

X-Plane 10.25

37.4

19.6

8.8

6.7

de.notebooks-center.com


Смотрите также